Jak wygląda montaż okien drewnianych?
3 lata temuMontaż drewnianych okien wymaga dużej precyzji i doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić go wykwalifikowanym pracownikom. Będziemy mieć wtedy pewność, że wszystkie czynności zostaną prawidłowo wykonane. Nawet jeśli nie montujemy okien samodzielnie, warto wiedzieć, jakie prace wykonywane są podczas instalacji okien, ponieważ wiedza ta może się przydać w przyszłości.
Od czego zależy technika montażu okien?
Podczas przeprowadzania montażu okna należy wziąć pod uwagę rodzaj ścian, w których będą one umieszczone. Istnieją trzy typy ścian: ściany jednowarstwowe, ściany warstwowe z ociepleniem wewnętrznym oraz ściany z ociepleniem zewnętrznym. Fachowiec po budowie ściany określi, w której strefie należy zamocować okno.
Jednym z coraz bardziej popularnych rodzajów montażu okien jest tzw. ciepły montaż okien, którego celem jest uzyskanie jak najlepszych parametrów termoizolacyjności. W szczególności wykonuje się go w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Minimalizując straty ciepła, możemy zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Kluczowy jest tutaj prawidłowy montaż okien, a zwłaszcza precyzyjne połączenie ramy okiennej z ościeżem. Jeśli ta czynność nie zostanie odpowiednio wykonana, gromadząca się wilgoć uszkodzi piankę montażową, prowadząc do tworzenia się mostków termicznych.
Prawidłowy montaż okien drewnianych pozwala na zachowanie ich pełnej funkcjonalności, w tym wysokiej dźwiękoszczelności oraz bardzo dobrej termoizolacji. Okna drewniane są wytrzymałe i trwałe, dlatego raz zamontowane będą służyć przez długie lata.
Etapy montażu okien drewnianych
Okna drewniane najlepiej montować po wykonaniu prac mokrych, takich jak wylewanie posadzek i tynkowanie, ponieważ drewno jako naturalny surowiec, może ulec zawilgoceniu. Przed podjęciem prac sprawdza się wielkość otworu okiennego (ościeże powinny być szersze o 2 – 3 cm i wyższe o 3,5– 5cm od ościeżnicy), a następnie przygotowuje otwory na dyble lub mocuje kotwy montażowe. W celu prawidłowego dopasowania okna, w otworze umieszcza się klocki podporowe i dystansowe. Po wykonaniu tych czynności przychodzi czas na zamocowanie okna w ościeżu.
Kolejnym krokiem jest uszczelnienie systemu okiennego. Ramy założonych skrzydeł okiennych zabezpiecza się taśmą, a następnie umieszcza w szczelinie piankę poliuretanową. Po stwardnieniu materiału izolacyjnego jego nadmiar delikatnie się usuwa. Ostatnim etapem prac jest uszczelnienie silikonem okna na obwodzie.