Z jakiego drewna wykonuje się drzwi?
2 lata temuZarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne muszą być odporne na działanie wielu czynników, trwałe, estetyczne oraz solidne. Najlepszym materiałem na drzwi jest drewno naturalne, które zapewnia im najlepsze parametry użytkowe. Rodzaj użytego do produkcji drewna powinien być dopasowany do warunków, w jakich będą eksploatowane oraz funkcji, jakie będą pełnić. Z tego powodu często inne gatunki drewna są stosowane do produkcji drzwi zewnętrznych, a inne do drzwi wewnętrznych.
Jakie gatunki drewna wykorzystuje się do produkcji drzwi zewnętrznych?
Drzwi zewnętrzne są intensywniej eksploatowane od drzwi wewnętrznych, a także narażone na oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak, chociażby zmienne warunki atmosferyczne. Muszą być więc solidne i trwałe, a także odporne na wilgoć, wodę i promieniowanie słoneczne. Pełnią funkcję reprezentacyjną, gdyż są niejako wizytówką domu, a także ochronną – dobre drzwi zewnętrzne muszą zapewniać domownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i chronić ich przed wtargnięciem do wnętrza niepowołanych osób. Powinny również doskonale izolować wnętrza od temperatury panującej na zewnątrz oraz od hałasu. Połączenie tych kilku ważnych funkcji to podstawowy warunek, dlatego nie każdy materiał może być użyty do ich produkcji.
Do produkcji drzwi zewnętrznych stosuje się gatunki drewna wyróżniające się dużą odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz wysokim stopniem twardości. Najczęściej wykorzystywany jest więc dąb, modrzew albo egzotyczne gatunki takie jak np. meranti. Wszystkie elementy, z jakich wytwarza się drzwi wejściowe, są wykonane z litego drewna klejonego warstwowo.
Z jakich gatunków drewna produkuje się drzwi wewnętrzne?
Drzwi wewnętrzne nie muszą być aż tak wytrzymałe jak zewnętrzne, gdyż nie są wystawione na bezpośrednie działanie zmiennych warunków pogodowych. Do ich produkcji wykorzystuje się więc takie gatunki drewna jak: dąb czy sosna. Drewno dębu jest twarde, eleganckie i wytrzymałe. Sosna to gatunek drewna doskonale sprawdzający się w produkcji drzwi wewnętrznych. Wyróżnia się atrakcyjną ceną, estetycznym wyglądem oraz miękkością, dzięki czemu można z niej tworzyć nawet najbardziej wymyślne kształty, kreując w ten sposób oryginalne ornamenty i zdobienia.