Z czym wiąże się wymiana okien w domu?
3 lata temuW większości przypadków wymiana okien w domu podyktowana jest dążeniem do uzyskania lepszej izolacji termicznej i akustycznej oraz względami estetycznymi. Współczesne technologie pozwalają na produkcję niezwykle szczelnych i praktycznych okien nowej generacji, którymi zastępuje się z reguły podwójne drewniane okna stosowane w budownictwie kilkadziesiąt lat temu. Proces ten wiąże się z poniesieniem kosztów zakupu okien i ich montażu oraz z podjęciem szeregu decyzji związanych z organizacją przedsięwzięcia. Z czym konkretnie musimy się liczyć, planując i realizując wymianę okien w domu?
Kiedy wymieniać okna?
Okna warto wymienić przy okazji generalnego remontu pomieszczeń – unikniemy w ten sposób dodatkowych prac porządkowych oraz ponownego zabezpieczania otoczenia przed pyłem i kurzem. Musimy bowiem liczyć się z tym, że wymiana okien wymaga ingerencji w konstrukcję okiennych wnęk – dopasowania ich lub poszerzenia na potrzeby montażu nowej ramy okiennej. Po zakończeniu prac uszkodzone fragmenty ściany trzeba będzie zagipsować i odmalować.
Przedsięwzięcie wymiany okien najlepiej zaplanować na ciepłą porę roku – unikniemy wówczas nie tylko wychłodzenia pomieszczeń, lecz także obniżenia jakości montażu nowych ram okiennych. Na wykonanie prac wybierzmy bezdeszczowy dzień, gdyż wilgoć obecna w powietrzu podczas montażu może wywołać nieprawidłowości w późniejszym funkcjonowaniu systemów uszczelniających. Poza tym przy wymianie okien połaciowych konieczny jest częściowy demontaż pokrycia dachowego, a nie chcemy przecież, aby woda opadowa dostała się do wnętrza budynku.
O czym pamiętać na etapie planowania?
Planując wymianę starych okien na okna energooszczędne nowej generacji, musimy liczyć się z podjęciem szeregu decyzji. Do najważniejszych należą te dotyczące:
rozmiaru okien,
rodzaju okien,
materiału, z którego będą wykonane nowe okna,
mechanizmu otwierania okien (o ile chcemy, by były otwierane),
parametrów technicznych, takich jak np. współczynnik przenikania ciepła,
montażu dodatkowych elementów, takich jak systemy wentylacyjne, rolety itp.
Na etapie planowania skonsultujmy się ze specjalistą, a jeśli to możliwe odwiedźmy salon, w którym będziemy mogli przyjrzeć się poszczególnym modelom okien. Bardzo istotne jest także dokonanie precyzyjnych pomiarów wnęk okiennych – dzięki nim unikniemy niepotrzebnych i kosztownych prac dodatkowych.
Dlaczego warto?
Wymiana okien to niezwykle opłacalna inwestycja. W okresie letnim pozwala zaoszczędzić na chłodzeniu pomieszczeń przy pomocy klimatyzacji, a zimą na ich ogrzewaniu. Właściciele nieruchomości przy okazji wymiany okien niejednokrotnie decydują się na poszerzenie otworów okiennych celem wpuszczenia do wnętrza większej ilości światła oraz wykorzystania energii cieplnej wytwarzanej przez promienie słoneczne do ogrzewania pomieszczeń zimą. Pamiętajmy, że prace tego rodzaju, ingerujące znacząco w kształt i rozmiar otworów okiennych, wymagają uzyskania pozwolenia na przebudowę obiektu.